פיסטולה בפי הטבעת הינה מצב בריאותי לא נוח, שבו נוצרת כמעין תעלה המחברת בין  שני חלקים – תעלת פי הטבעת לבין העור, שבאופן טבעי אינם מחוברים. התוהים מה זה פיסטולה יגלו שמדובר בתופעה שאיננה שכיחה באופן יחסי, תופעה מטרידה מאד ולא נעימה.

הפיסטולה בפי הטבעת נגרמת בדרך כלל לאור ניקוז אבצס שנוצר באותו המקום, והיא באה לידי ביטוי, בין היתר, בהפרשות מרובות למשך מספר שבועות, המהוות רמז להימצאותה. סתימת אותן בלוטות בתעלת פי הטבעת, מחלת מעי דלקתית, גידולים באזור, קרינה או לאחר ניתוח יכולים להיות הסיבות להיווצרות האבצס והפיסטולה בסופו של דבר.

הטיפול בפיסטולה

טיפול בפיסטולה מוצע כיום על ידי המומחים בתחום. הסובלים מכך נוהגים לפנות לעזרתו של פרוקטולוג על מנת לבחון את מידת חומרתו ולהציע בהתאם את המענה הטיפולי הנכון ביותר למטופל. הטיפול המיידי המוצע, ובעיקר כאשר נור זיהום מקומי, הוא ניקוז הפיסטולה באמצעות ניתוח.

במקרים של פיסטולה ניתוח דפיניטיבי, הנחשב אופציה טיפולית נוספת, כולל את כריתתה ואת כריתת הרקמה שמעליה. במקרים מסוימים ייעשה שימוש בחוט מנקז מיוחד, המהווה השלב הראשוני בטיפול. במקרים אחרים תתבצע פתיחה מלאה של הרקמה שמעל הפיסטולה, כאשר כך ייעשה אם תעלת הפיסטולה אינה מכילה את שרירי הסוגרים.

לאחר הניתוח

בדומה לכל הליך כירורגי, גם כאן יש לקחת בחשבון תופעות אפשרויות לאחר הניתוח. דימום יכול להופיע בזמן פעולות המעיים, והוא נחשב לתופעה תקינה ההולכת ופוחתת בתוך מספר ימים. הפרשות ישירות מפי הטבעת שכיחות אף הן וכאבים מקומיים הם תופעה נפוצה, המופיעה בדרך כלל בימים הראשונים שלאחר הניתוח.

מומלץ ליטול תרופות משככות כאב כדי להתמודד עם כך. חשוב מאד להקפיד על תזונה נכונה עשירה בסיבים תזונתיים על מנת למנוע מצבי עצירות וכן להקפיד על שתייה מרובה. הפקדה על הגיינה וניקיונו של האזור המנותח חשובים גם הם. וזאת על מנת למנוע היווצרות של זיהומים מקומיים לא רצויים. בכל מקרה של החמרה באחת מתופעות אלו או הופעתן של אחרות, כדאי מאד לפנות ישירות אל הרופא המטפל להיוועצות ולקבלת מענה בהתאם.