כאבים בגוף, ולא משנה מהי הסיבה להם, יכולים, פעמים רבות, להיות קשים מנשוא ולהפריע באופן משמעותי לשגרת היום היום. שלא כמו הכאבים הרגילים המוכרים לנו, כאבים נוירופטים, הנובעים מפגיעה עצבית, יכולים להיות ממושכים ולמעשה – להימשך לאורך כל החיים.

יחד עם זאת, ובייחוד לאור הפיתוחים הרבים בתחום הרפואה, ישנן כיום שיטות טיפול שונות המוצעים לסובלים מהם על מנת שיוכלו להמשיך בעיסוקיהם ולשמור על אורח חיים נורמלי ותקין.

הסיבות לכאב

כאשר מדברים על כאב נוירופטי מתכוונים לכאב הנובע מפגיעה עצבית. הסיבות להופעתו יכולות להיות בשל טראומה כלשהי (פגיעה ישירה בעצב), בעקבות ניתוח או אפילו בשל מחלה או ווירוס (כמו הרפס). הכאב הזה יכול להופיע גם לאחר קטיעת גפיים ולהיות, למעשה, כאב מדומה. הסובלים ממנו יעידו פעמים רבות שהוא מופיע בעיקר בשעות הלילה, אך יכול להופיע גם בכל אחת משעות היום.

הכאב הנוירופטי עשוי להיות בדרגות עוצמה גבוהות מאד וגם טורדני במיוחד. הוא יכול לבוא לידי ביטוי בתחושות נוספות, כמו תחושת נימול, תחושה של סיכות או עקצוצים בגוף, בתחושה של דקירות, חום וגם שריפה. ישנם כאלה המתלוננים על תחושה של קור, זרם חשמלי וגם מכת חשמל.

הטיפול המוצע לסובלים ממנו

הטיפול המוצע לסובלים מכך יכול להינתן הן על ידי הרפואה המערבית ה”רגילה” והן על ידי הרפואה המשלימה. מכיוון שכאב זה איננו מגיב לתרופות המוכרות לנו, תרופות נוגדות כאבים (לרבות תרופות חזקות במיוחד, כמו מורפיום), נדרש מענה אחר.

הטיפול הנפוץ כיום הוא זה הכולל תרופות נוגדות דיכאון וכן תרופות נגד אפילפסיה. התרופות הללו גורמות לשיתוק העצב ובכך להתפוגגות הכאב. ישנן גם זריקות הכוללות חומרי הרדמה ולעיתים סטרואידים הניתנות גם הן לסובלים מכאבים נוירופטים, כאשר אלו גם הן משתיקות את הכאב.

חשוב מאד, לסובלים מכאבים נוירופתים, לדעת שיש מענה. מרפאות הכאב המתמחות בכך מציעות לסובלים מכאבים אלה מומחים מקצועיים ומנוסים, המבצעים אבחון מקדים ומספקים את המענה הטיפולי הנדרש. אבחנה נכונה וטיפול הולם יכולים לסייע באופן משמעותי למטופלים ולעזור להם לשוב לשגרת חייהם במהירות מבלי שיצטרכו להמשיך לסבול מכאבים חזקים.