טחורים הם תופעה נפוצה יחסית, המופיעה בשלבים שונים בחיים ולא אחת אצל נשים הריוניות. טחורים חיצוניים גדולים או קטנים, ובדיוק כמו הדליות שברגליים, הם כלי דם נפוחים המצויים באזור פי הטבעת ובחלקה התחתון של החלחולת.

גם גברים יכולים לסבול מהם, כאשר לרוב הדבר קורה עד לגיל 50. טחורים חיצוניים בהריון נוצרים בשל לחץ העובר על חלל הבטן ובמקביל בעקבות שינויים הורמונליים רבים שחווה האישה בתקופה זו, שינויים הגורמים להתנפחותם והגדלתם של כלי הדם. בדרך כלל, טחורי ההיריון יחלפו מעצמם לאחר הלידה, אולם ישנן נשים שימשיכו לסבול מהם לאורך שנים.

הטיפול

במקרה של טחורים חיצוניים טיפול מומלץ יכול להיות אמבטיית מים פושרים כמה פעמים ביום ולמשך כ-10 דקות בכל פעם, קירור מקומי באמצעות קרח או מריחת משחה לטחורים באותו אזור נגוע. הסובלים ממקרה של טחורים חיצוניים טיפול טבעי יכול להיות אפשרות נוספת שכדאי לבחון ובמקרים קיצוניים ניתוח יהיה המוצא האחרון.

ניתוח טחורים חיצוניים הוא ניתוח לא פשוט אולם במקרה שבוחרים בו הדבר יכול לעזור לסובלים מכך ולמנוע את חזרתם ואת התופעות הלא נוחות הנלוות לטחורים. כריתת טחורים תעשה במקרים נדירים במיוחד, כשהטחורים החיצוניים גדולים מאד. הצמדה של טבעת גומי בתוך החלחולת וסביב הטחור היא אפשרות נוספת, שכן אותה טבעת אחראית לחסימת זרימת הדם, מה שגורם להצטמקות הטחור ולהעלמתו בתוך כמה ימים.

טחורים חיצוניים עם דם או ללא דם גורמים, כאמור, לתחושת אי נוחות רבה ובמקביל גם עשויים לגרום לכאב. בדיקת פי הטבעת והחלחולת תעזור באבחון הבעיה ולעיתים גם בדיקת אצבע רקטלית כדי לבחון אפשרות של תופעות חריגות שונות.

חשוב מאד להגיע לרופא מומחה על מנת לעבור את האבחון ולקבל את המענה הטיפולי בהקדם. בין אם הטחורים הופיעו במהלך ההיריון אצל האישה ובין אם אצל הגבר בכל תקופה שהיא, חשוב לדעת שיש פתרון ואף טיפולים שיכולים להעלימם לצמיתות.